Tysiąc wspaniałych słońc - Khaled Hosseini


Muszę przyznać, że gdyby nie Padma nie sięgnęłabym zapewne po tę książkę. Zwyczajnie – nie mając teraz czasu na kontemplację regałów w bibliotekach i księgarniach – nie wpadłaby ona w moje oczy.

Tysiąc wspaniałych słońc autorstwa afgańskiego pisarza Khaleda Hosseiniego to opowieść, a właściwie dwie splatające się w jedną o miłości. Ale nie ma ona nic wspólnego z ckliwymi historiami barwionymi ochrą i karminem, z malowanymi henną obrazami. I pomimo, iż w opowieść Hosseiniego wpleciony jest wątek polityczny nie jest też on dominujący ani przytłaczający. Powiedziałabym, że wręcz dodaje wzruszeń całej opowieści.

Mariam, harami (co tłumaczy się mniej więcej jako bękart) mieszka wraz z matką na obrzeżach Haratu w chatce, którą kazał postawić dla nich ojciec dziewczynki. Mariam całe życie tęskni za prawdziwą rodziną, za możliwością bycia bliżej z własnym ojcem, który w Haracie ma własną rodzinę – żony i dzieci. Mariam jest dla niego córką, która traktuje - według niej samej - trochę po macoszemu. Kiedy dziewczynka kończy piętnaście lat jej dumny ojciec brutalnie odbiera jej złudzenia i możliwość realizacji marzeń o szkole i szczęśliwej rodzinie. Wydaje ją za mąż za Raszida - dużo starszego człowieka, który okazuje się kłamcą i tyranem. Doświadczona już w życiu wieloma przykrymi i bolesnymi wydarzeniami Mariam (bieda, nierealny ojciec, chora psychicznie matka i wreszcie jej śmierć, za którą dziewczynka się wini) zdaje się być silną kobietą, której nie złamią razy od męża, kolejne straty dzieci i druga kobieta w życiu Raszida.

Lajla mieszka wraz z rodzicami w Kabulu oddalonym od Haratu o setki kilometrów. Wiedzie szczęśliwe życie u boku kochającego ojca, dziwacznej matki i dwóch braci. O swoich problemach może zawsze porozmawiać z najbliższym przyjacielem Tarighem. Niestety, szczęście Lajli, Tarigha i ich rodzin brutalnie przerywa wojna, która rozdziela ich wszystkich, niektórych już na zawsze. Pomoc w tych trudnych chwilach przyniosą Lajli Mariam i Raszid, który jak się okaże nie działa bezinteresownie.

Tu splatają się losy dwóch kobiet. Kobiet tak różnych, z tak innych rodzin i z tak odmienną przeszłością. Pomimo wielu waśni kobiece dusze znajdują porozumienie i nawet w obliczu okrutnej rzeczywistości stawiają jej czoła.

Tysiąc wspaniałych słońc to przejmująca opowieść o współczesnym świecie osadzona w tak odmiennej kulturze, której realia sprawiają, że ciężko pomyśleć, iż to wszystko dzieje się tuż obok, równolegle do naszych czasów. Piękną opowieść o różnych obliczach miłości – kobiety i mężczyzny, do dzieci, czy wreszcie do ojczyzny osadził Hosseini wśród bombardowań i strzałów, w kraju, w którym od kilku dziesięcioleci toczy się wojna przynosząca nie tylko śmierć, biedę i smutek ale i zmuszająca miliony ludzi do ucieczki. Obrócony w gruzy Kabul jest jak rana w sercach Mariam i Lajli, i podobnie jak ich pogruchotane życie podnosi się powoli i zapomina. Hosseini pisze tak pięknie, że nie sposób oderwać się od książki i aż trudno uwierzyć aby mężczyzna mógł pisać o uczuciach z taką głębią, tak prawdziwie i przejmująco. Nie żałuję ani jednej chwili poświęconej książce, żałuję, że nie mogę czytać więcej książek jego autorstwa. 

To notatka na wyjątkowo szybko, która nie oddaje piękna książki, nie porusza wszystkich opisanych w niej problemów i wątków. Tysiąc wspaniałych słońc pozostanie w mojej głowie dłużej niż tysiąc słonecznych dni – a to mówi wiele!


Matka karmiąca czyta i poleca:

13 komentarzy:

 1. Hosseini pisze bardzo obrazowo i jego opowiadane historie długo zostają w pamięci. Jego "Chłopiec z latawcem" jest wg mnie jeszcze lepsza. Szkoda, że tak mało do tej pory napisał ten autor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bursztynowa - no właśnie nie wiem, czy tak mało napisał, czy tak mało się go tłumaczy w Polsce? Chłopiec ... niestety niedostępny w księgarniach, ani u mnie w bibliotekach ;/:(( A szkoda!

   Usuń
 2. W księgarniach niedostępny?? W Merlinie jest. I na allegro zatrzęsienie.
  Z tego co wiem, to napisał tylko te dwie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tak allegro i wysyłkowe księgarnie:) ale ja miałam na myśli stacjonarne. Wiem, że allegro może mnie uratować hihi
   Szkoda, że tak mało pisze;/

   Usuń
 3. od dawna kusi mnie ta książka, przekonałaś mnie do przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dla mnie to "Tysiąc wspaniałych..." jest lepszą książką niż "Chłopiec..." ale zdania są podzielone. Szczegółowo pisałam o tym u siebie: http://czytatnik.wordpress.com/2012/02/06/afganistan-x-3/ Pozdrawiam Moni!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobała ta książka. Ciekawa, pełna realistycznych obrazów, niekiedy brutalna... naprawdę bardzo dobry kawałek prozy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. inż. - cieszę się:)

  Lilithin - już biegnę do linka, a co do Chłopca ... to z tego, co pisze wydawca dla mnie także Tysiąc ... wydaje się lepsze, ale jestem ciekawa:))
  Pozdrawiam również zimową porą hehe

  Pandorcia :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Moni - ja mam "Chłopca z latawcem", mogę pożyczyć następnym razem, jak będę w domu :) Po angielsku wprawdzie, ale to dla Ciebie nie problem :)

  I faktycznie, szkoda, że ciągle nie ma nic nowego, z wielką chęcią przeczytałabym jego kolejną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Enga dziękuję Ci:)) Myślę jednak, że przy M. podaruję sobie książki po angielsku to raz. A dwa mam duże wątpliwści co do pożyczania, szczególnie teraz :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej książce i chciałabym przeczytać, chociaż trochę mam wrażenie, że ostatnio jest wysyp tego typu publikacji: o kobietach z zupełnie innych kręgów kulturowych, z Afryki, Chin, Japonii, krajów arabskich... I po jakimś czasie trochę zaczyna to męczyć.
  No ale ja jeszcze nie przeczytałam aż tyle, i po tę chętnie sięgnę jak będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam tę książkę 4 lata leżąc w łóżku z gorączką i już niewiele z niej pamiętam... Chyba mi się podobała, ale najwyraźniej nie wywarła na mnie aż takiego wrażenia jak na Tobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam na DKK. Niesamowicie mną ta książka wstrząsnęła!

  OdpowiedzUsuń